Menu
Updated: · Prices in PLN incl. VAT · Menu po polsku
Before you order
Steaks come without sides or sauces. Service charge 10% only for tables of 8 or more. Meat and fish weights are raw, before cooking. Water and bread on request (charged as listed).
Starters
Beef tenderloin tartare
60 zł
hand-cut, egg yolk, pickles, toast
100 g
Allergens: 1, 3, 10, 12
Grilled tiger prawns
65 zł
garlic butter, chilli
6 pcs
Allergens: 2, 7 GF
Scallops
90 zł
brown butter, lemon
120 g
Allergens: 7, 14 GF
Fine de Claire oysters
16 zł / 95 zł
lemon, mignonette sauce
1 pc / 6 pcs
Allergens: 12, 14 GF
Grilled squid
50 zł
aioli
150 g
Allergens: 3, 14 GF
Roasted beetroot
42 zł
goat's cheese, walnuts
180 g
Allergens: 7, 8 V GF
Steaks
Served without sides or sauces — choose them under Sides and Sauces & butters.
Ribeye (antrykot)
205 zł
marbled, the juiciest cut
300 g
Allergens: 7* GF
Striploin (New York / rostbef)
165 zł
firm, with a strip of fat
300 g
Allergens: 7* GF
Beef tenderloin (filet mignon)
160 zł
the most tender, lean
200 g
Allergens: 7* GF
Chateaubriand
350 zł
thick-cut tenderloin for 2
500 g
Allergens: 7* GF · cooking time approx. 40 min
How we price dishes by weight
The price of 59 zł / 100 g applies to the raw weight. Tomahawk weighs 900 g or more, so it costs from approx. 531 zł. Example: a 950 g piece × 59 zł / 100 g = 560.50 zł. Your waiter tells you the weight and price of the whole piece before we start grilling.
T-bone
62 zł / 100 g
striploin and tenderloin on a T-shaped bone
piece from 600 g · approx. 370 zł How we price it
Allergens: 7* GF · cooking time approx. 35 min
Tomahawk
59 zł / 100 g
ribeye on a long bone, for 2
piece from 900 g · approx. 530 zł How we price it
Allergens: 7* GF · cooking time approx. 45 min
Wagyu A5
259 zł / 100 g
beef from Japan
piece from 100 g · approx. 260 zł How we price it
Allergens: 7* GF
* 7 — if the steak is basted with butter on the grill.
| Doneness | In Polish | What the centre looks like |
|---|---|---|
| Blue | prawie surowy | cool, dark red, only seared outside |
| Rare | krwisty | red, warm |
| Medium rare | różowy, soczysty środek | pink-red, the usual choice for ribeye |
| Medium | średnio wysmażony | pink |
| Medium well | prawie wysmażony | slightly pink only in the very centre |
| Well done | dobrze wysmażony | grey, no pink |
Surf & turf — steak with seafood
Classic surf & turf
195 zł
beef tenderloin and 3 tiger prawns, garlic butter
200 g + 3 pcs
Allergens: 2, 7 GF
Ribeye with scallops
215 zł
3 scallops, brown butter
250 g + 3 pcs (approx. 60 g)
Allergens: 7, 14 GF
Surf & turf platter for 2
580 zł
ribeye 300 g, tenderloin 200 g, 8 tiger prawns, 4 scallops, 2 sides and 2 sauces of your choice
approx. 500 g meat + approx. 250 g seafood
Allergens: 2, 7, 14 + allergens of the chosen sides and sauces · cooking time approx. 45 min
Seafood
How we price dishes by weight
The price of 86 zł / 100 g applies to the raw weight. Grilled Canadian lobster weighs 500 g or more, so it costs from approx. 430 zł. Example: a 550 g piece × 86 zł / 100 g = 473 zł. Your waiter tells you the weight and price of the whole piece before we start grilling.
Grilled Canadian lobster
86 zł / 100 g
clarified butter
piece approx. 500 g · approx. 430 zł How we price it
Allergens: 2, 7 GF · cooking time approx. 30 min
Grilled octopus
155 zł
potatoes, olive oil
160 g
Allergens: 14 GF
Mussels in white wine sauce
100 zł
with bread
700 g
Allergens: 1, 7, 12, 14
Fish
Tuna steak
90 zł
cooked medium
200 g
Allergens: 4 GF
Grilled salmon
80 zł
lemon butter
200 g
Allergens: 4, 7 GF
Baltic cod
60 zł
mash, lemon butter
500 g with sides
Allergens: 4, 7 GF
Meat- and fish-free
Grill-roasted celeriac steak
55 zł
chimichurri
300 g
Allergens: 9, 12 VG GF
Sides
Fries
22 zł
150 g
Allergens: none of the 14 ** VG
Sweet potato fries
22 zł
150 g
Allergens: none of the 14 ** VG
Baked potato
22 zł
herb butter
200 g
Allergens: 7 GF
Grilled seasonal vegetables
22 zł
150 g
Allergens: none of the 14 VG GF
Green salad
22 zł
vinaigrette
100 g
Allergens: 10, 12 VG GF
** Fries are cooked in oil shared with fish and breaded food — may contain traces of allergens 1 and 4.
Sauces & butters
Peppercorn sauce
12 zł
30 ml
Allergens: 7, 9
Béarnaise sauce
12 zł
30 ml
Allergens: 3, 7, 12
Chimichurri
12 zł
30 ml
Allergens: 12 VG
Garlic and herb butter
12 zł
20 g
Allergens: 7
Desserts
Chocolate fondant
38 zł
vanilla ice cream
160 g
Allergens: 1, 3, 7
Crème brûlée
38 zł
150 g
Allergens: 3, 7 GF
Cheesecake
38 zł
150 g
Allergens: 1, 3, 7
Fruit sorbet
38 zł
150 g
Allergens: none of the 14 VG GF
Children
For children up to 12 — smaller portions.
Mini striploin steak
65 zł
fries, vegetables
100 g + 75 g
Allergens: none of the 14 **
Cod fingers
39 zł
fries
120 g + 75 g
Allergens: 1, 3, 4
Pasta with butter and parmesan
29 zł
200 g
Allergens: 1, 3, 7 V
** Fries may contain traces of allergens 1 and 4 (shared oil).
Drinks
Soft drinks. The full drinks list is available in the restaurant.
Homemade lemonade
18 zł
lemon, mint
400 ml
Allergens: none of the 14 VG GF
Freshly squeezed juice
19 zł
orange or apple
250 ml
Allergens: none of the 14 VG GF
Bottled water
10 zł / 19 zł
sparkling or still
300 ml / 750 ml
Allergens: none of the 14 VG GF
Coffee
14 zł
espresso, americano or with milk
1 cup
Allergens: none of the 14 (7 — coffee with milk) GF
Tea
14 zł
black, green or herbal
400 ml (pot)
Allergens: none of the 14 VG GF
Allergen key
- 1 cereals containing gluten
- 2 crustaceans
- 3 eggs
- 4 fish
- 5 peanuts
- 6 soya
- 7 milk (including lactose)
- 8 tree nuts
- 9 celery
- 10 mustard
- 11 sesame
- 12 sulphur dioxide and sulphites
- 13 lupin
- 14 molluscs
GF — gluten-free · V — vegetarian · VG — vegan
Full written allergen information for every dish is available in the restaurant; please tell us about allergies when you book.
Good to know
- Prices
- All prices are in PLN and include VAT.
- Weight
- Meat and fish weights are given raw, before cooking.
- Priced by weight
- For dishes priced by weight your waiter tells you the weight and price of the whole piece before we start cooking.
- Sides
- Steaks come without sides or sauces — you order them separately.
- Service charge
- A 10% service charge is added for tables of 8 or more; for smaller tables tipping is optional.
- Water and bread
- Water and bread are served only on request, at menu prices.
- Cooking time
- Large dishes show an approximate cooking time next to the item.
- Allergens
- Full written allergen information for every dish is available in the restaurant; tell us about allergies when booking.
- Menu updated
- 28 Sep 2026
Book a table
Send a booking request — we will confirm it within 2 hours (during opening hours). For tonight, calling is quickest.
Book a table Call: +48 58 000 00 00
Open now until 22:00 · kitchen until 21:00