Jak wybrać stek: kawałek i stopień wysmażenia
Czym różni się antrykot od rostbefu, który stek wystarczy dla dwojga i co znaczy medium rare — bez wiedzy eksperta.

Porównanie kawałków
Sześć steków z naszego menu. Waga dotyczy surowego mięsa, a steki podajemy bez dodatków i sosów.
| Kawałek | Tłuszcz | Delikatność | Smak | Porcja | Cena |
|---|---|---|---|---|---|
| Antrykot (ribeye) | dużo, marmurkowy | soczysty, miękki | najbardziej wyrazisty | 300 g, 1 osoba | 205 zł |
| Rostbef (New York / striploin) | pas tłuszczu z boku | zwarty, sprężysty | mocny, wołowy | 300 g, 1 osoba | 165 zł |
| Polędwica wołowa (filet mignon) | mało, chuda | najdelikatniejsza | łagodny | 200 g, 1 osoba | 160 zł |
| Chateaubriand | mało, chuda | bardzo delikatny | łagodny | 500 g, 2 osoby | 350 zł |
| T-bone | średnio | dwa kawałki: rostbef i polędwica | od mocnego do łagodnego | sztuka od 600 g, 1–2 osoby | 62 zł / 100 g, ok. 370 zł |
| Tomahawk | dużo, marmurkowy | soczysty, miękki | wyrazisty, z kości | sztuka od 900 g, 2 osoby | 59 zł / 100 g, ok. 530 zł |
W menu jest też wagyu A5 z Japonii — 259 zł / 100 g · sztuka od 100 g · ok. 260 zł. To bardzo tłusty kawałek, dlatego podajemy go w małych porcjach.
Od blue do well done
Kelner zapyta o stopień wysmażenia po angielsku albo po polsku. Oto, co znaczy każda nazwa i jak wygląda środek steku.
| Stopień | Po polsku | Jak wygląda środek |
|---|---|---|
| Blue | prawie surowy | chłodny, ciemnoczerwony, tylko obsmażony z zewnątrz |
| Rare | krwisty | czerwony, ciepły |
| Medium rare | różowy, soczysty środek | różowo-czerwony, najczęściej polecany do antrykotu |
| Medium | średnio wysmażony | różowy |
| Medium well | prawie wysmażony | lekko różowy tylko w środku |
| Well done | dobrze wysmażony | szary, bez różu |
Na pierwszy raz
Pierwszy stek? Zamów antrykot (ribeye) medium rare — dzięki marmurkowaniu zostaje soczysty. Nie jesz różowego mięsa? Wybierz polędwicę wołową medium well. Jeśli się wahasz, zapytaj kelnera przy stoliku.
Warto wiedzieć
Trzy tematy, o które pytają goście przy stoliku.
Sezonowanie na sucho — co to daje
Sezonowanie na sucho (dry aged) to dojrzewanie wołowiny w chłodni z kontrolowaną wilgotnością i ruchem powietrza, zwykle przez kilka tygodni. Mięso traci część wody, więc smak staje się bardziej skoncentrowany, a naturalne enzymy rozluźniają włókna i stek jest delikatniejszy. Na zewnątrz tworzy się twarda skórka, którą odcinamy przed porcjowaniem — z tej samej sztuki zostaje mniej mięsa, dlatego sezonowana wołowina jest droższa. Sezonowanie na mokro (wet aged) odbywa się w szczelnym worku i daje łagodniejszy smak. Ile dni sezonujemy nasze steki, piszemy na stronie Pochodzenie mięsa i ryb.
Steki z kością dla 2 osób
T-bone to rostbef i polędwica po dwóch stronach kości w kształcie litery T — w jednym steku są dwa różne kawałki. Tomahawk to antrykot z długą kością żebrową. Oba liczymy na wagę, a kość jest częścią tej wagi, dlatego sztuka jest cięższa, niż wskazywałaby ilość mięsa. Tomahawk kosztuje 59 zł / 100 g · sztuka od 900 g · ok. 530 zł. Kelner poda wagę i cenę całej sztuki, zanim zaczniemy grillować. Duży stek z kością grilluje się dłużej — orientacyjny czas przygotowania podajemy przy pozycji w menu.
Wagyu a kobe — to nie to samo
Wagyu to nazwa japońskich ras bydła, z których najbardziej znana jest czarna japońska. Kobe to chronione oznaczenie wołowiny tylko z jednej linii wagyu (Tajima), hodowanej w prefekturze Hyōgo i spełniającej ścisłe wymagania. Każda wołowina kobe jest więc wagyu, ale nie każde wagyu jest kobe. Oznaczenie A5 pochodzi z japońskiej klasyfikacji: litera mówi o wydajności tuszy, cyfra o jakości, w tym o marmurkowaniu. W naszym menu jest wagyu A5 z Japonii — nie kobe.
Zarezerwuj stolik
Wyślij prośbę o rezerwację — potwierdzimy ją w ciągu 2 godzin (w godzinach otwarcia). Na dziś szybciej będzie telefonicznie.
Zarezerwuj stolik Zadzwoń: +48 58 000 00 00
Teraz otwarte do 22:00 · kuchnia do 21:00